(Source: trektoday.com) While no match for the Avatar juggernaut, J.J. Abrams’ Star Trek still received six nominations for the Saturn Awards today.

According to the full list of nominations posted on the SF Site, Star Trek was nominated as Best Science Fiction Film, while both director J.J. Abrams and writers Alex Kurtzman and Roberto Orci were nominated in their respective categories. The full list of nominations for Trek, as well as the films it will be competing against, can be found below:

Best Science Fiction Film

Best Director

Best Writing

Best Make-Up

Barney Burman, Minday Hall, Joel Harlow (Star Trek)
Best Production Design

Best Special Effects
Tim Burke, John Richardson, Nicholas Aithadi, Tim Alexander – (Harry Potter & the Half-Blood Prince)
John DesJardin, Peter G. Travers, Joel Whist, Jessica Norman – (Watchmen)
Volker Engel, Marc Weingert, Mike Vezina – (2012)
Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton – (Star Trek)
Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken – (District 9)
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones – (Avatar)

Full Article:   trekToday.comWrite a comment


Name
    
Nmancer’s TekLog is based on WordPress platform, RSS tech , RSS comments design by Gx3.
Instagram Hizmetleri hızlı teslimat

Instagram Hizmetleri hızlı teslimat

Instagram hesapları, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Bu platformda yerinizi en üst sıralarda alabilmek için takipçi sayınızı hızlı bir şekilde artırmalısınız. Bu firmanın hizmetlerinden faydalanarak Instagram hesaplarınız için; ● Takipçi satın al ● Beğeni satın al ● Görüntüleme satın al ● Otomatik beğeni satın al ● Instagram TV hizmetleri Seçenekleri için oluşturulmuş destek paketlerini satın alabiliyorsunuz. Her hizmet türü için farklı sayılardan ve fiyat seçeneklerinden oluşmuş paketler bulunmaktadır. Takipçi satın al hizmetleri için oluşturdukları paketleri 100 takipçi ile 25.000 takipçi arasında değişen 8 farklı paketten oluşmaktadır. Paket içeriklerindeki takipçiler, kullanıcı tercihine göre Türk ve yabancı gerçek takipçilerden oluşuyor.