Ollie Johnston, the last surviving animator of Disney’s famed Nine Old Men, passed away today April 14, 2008. Johnston worked for the Mouse House from 1935 to 1978, working as an animator on such classics as SNOW WHITE AND THE SEVEN DWARFS, FANTASIA, BAMBI and PINOCCHIO. He last worked on THE RESCUERS, a film for which he was caricatured as the cat Rufus.

Along with longtime friend and collaborator Frank Thomas, Johnston co-authored the seminal animation reference book THE ILLUSION OF LIFE, which is used as an animation textbook in schools around the globe. Johnston’s friendship and partnership with Thomas was warmly chronicled in the 1995’s documentary FRANK AND OLLIE, directed by Frank’s son Theodore.Write a comment


Name
    
Nmancer’s TekLog is based on WordPress platform, RSS tech , RSS comments design by Gx3.
Instagram Hizmetleri hızlı teslimat

Instagram Hizmetleri hızlı teslimat

Instagram hesapları, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Bu platformda yerinizi en üst sıralarda alabilmek için takipçi sayınızı hızlı bir şekilde artırmalısınız. Bu firmanın hizmetlerinden faydalanarak Instagram hesaplarınız için; ● Takipçi satın al ● Beğeni satın al ● Görüntüleme satın al ● Otomatik beğeni satın al ● Instagram TV hizmetleri Seçenekleri için oluşturulmuş destek paketlerini satın alabiliyorsunuz. Her hizmet türü için farklı sayılardan ve fiyat seçeneklerinden oluşmuş paketler bulunmaktadır. Takipçi satın al hizmetleri için oluşturdukları paketleri 100 takipçi ile 25.000 takipçi arasında değişen 8 farklı paketten oluşmaktadır. Paket içeriklerindeki takipçiler, kullanıcı tercihine göre Türk ve yabancı gerçek takipçilerden oluşuyor.