Jeff Barnes, co-founder and CEO of the Computer Cafe Group, was elected chairman of the Visual Effects Society board of directors.

He succeeds visual effects supervisor Jeff Okun.

Rounding out the VES 2008 board officers are first vice chair Carl Rosendahl, private consultant and Carnegie Mellon University faculty; second vice chair Richard Winn Taylor II, cinematic director at Electronic Arts LA and worldwide cinematic consultant at EA; treasurer Ray Scalice, vp and general manager of Pixel Magic; and secretary Pam Hogarth, director of industry relations of Gnomon School of Visual Effects.

“We want to increase awareness of VES, not just by its general membership, but across the board in the entertainment industry,” Barnes said, adding that that would include outreach to guilds, unions and trade associations.

The Visual Effects Society is a 10-year old honorary society, whose membership comprises more than 1,600 visual effects professionals.Write a comment


Name
    
Nmancer’s TekLog is based on WordPress platform, RSS tech , RSS comments design by Gx3.
Instagram Hizmetleri hızlı teslimat

Instagram Hizmetleri hızlı teslimat

Instagram hesapları, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Bu platformda yerinizi en üst sıralarda alabilmek için takipçi sayınızı hızlı bir şekilde artırmalısınız. Bu firmanın hizmetlerinden faydalanarak Instagram hesaplarınız için; ● Takipçi satın al ● Beğeni satın al ● Görüntüleme satın al ● Otomatik beğeni satın al ● Instagram TV hizmetleri Seçenekleri için oluşturulmuş destek paketlerini satın alabiliyorsunuz. Her hizmet türü için farklı sayılardan ve fiyat seçeneklerinden oluşmuş paketler bulunmaktadır. Takipçi satın al hizmetleri için oluşturdukları paketleri 100 takipçi ile 25.000 takipçi arasında değişen 8 farklı paketten oluşmaktadır. Paket içeriklerindeki takipçiler, kullanıcı tercihine göre Türk ve yabancı gerçek takipçilerden oluşuyor.